Bizi Arayın +90 546 285 17 05
Bize Ulaşın info@klinikglobal.com.tr
Title Image

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Anasayfa  /  Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Obezite cerrahisinin başarısında, hastanın yeni yaşam tarzını benimsemesi, metabolizma ve endokrinoloji uzmanlarıyla işbirliği içinde oluşturulan diyet programına uyması, gerekiyorsa besin, vitamin ve mineral takviyelerini düzenli olarak kullanması büyük önem taşımaktadır.

Bu yüzden her hastaya özel bir program oluşturulsa da, mide ameliyatı sonrası beslenmede temel olarak aşağıdaki kısımlar önem taşımaktadır.

Nasıl Beslenmeliyiz?

  • Protein bol olan gıdalar beslenmenizdeki en önemli besin maddesi olacaktır. Günde yaklaşık 60 g protein kaynağı olan gıda almanız gerekecektir .Örneğin ;1 porsiyon tavuk, hindi, balık ya da 1 porsiyon az yağlı peynir gibi.
  • Öğün atlamamaya büyük özen göstermelisiniz. Günde en az 3 ana öğün tüketilmelidir. Buna ek olarak günde 2 defa ara öğün tüketmeniz etkili olacaktır. Böylece midenizi aşırı doldurmaz ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olursunuz.

Yemek Yerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Her zaman yemeklerinizi masa başında, sofra kurarak yiyin. Ana yemeklere en az yarım saat ayırın. Mutfak tezgahlarının üzerinde, TV ya da bilgisayarın karşısında asla yemek yemeyin.
  • Yemeklerinizi hem küçük porsiyonlar halinde hem de küçük parçalara bölünmüş halde hazırlayın. Çok fazla yemek yemeyi önlemek için küçük tabaklar ve küçük çatal – kaşıklar kullanın. Yiyeceklerinizi çok yavaş yiyin ve iyice çiğneyin. Servis tabaklarını ve tencereleri masada bulundurmayın ve asla ikinci porsiyonu almayın.
  • Günde en az 6-8 bardak kafeinsiz, kalorisiz ve gazsız içecek için. Yemeklerden yarım saat önce bir şey içmeyin. Böylece midenizin bulanmasını önlersiniz.
  • Sizi takip eden doktorun önerdiği vitamin ve mineralleri düzenli olarak alın. Ona sormadan başka bir ilaç ya da besin takviyesi kullanmayın.
  • Obezite cerrahisini bir kür ya da diyet gibi görmeyin. Edineceğiniz bu sağlıklı beslenme alışkanlıkları bundan sonra sizin yeni yaşam biçiminiz olacak. Bu görüşün aynı zamanda aileniz ve arkadaşlarınız tarafından da benimsenmesini sağlayın.
%d blogcu bunu beğendi: