Bizi Arayın +90 546 285 17 05
Bize Ulaşın info@klinikglobal.com.tr
Title Image

Meme Büyütme

Anasayfa  /  Meme Büyütme
Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

Meme büyütme ameliyatı vücuduna göre memesi küçük olan kadınlar için uygulanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır ?

Daha büyük ve dolgun göğüslere sahip olmak isteyen bayanlara silikon protezlerle meme büyütme operasyonları yapılabilmektedir.Kadının psikolojik açıdan kendini iyi  hissetmesi ve bazen de  meme ile ilgili gelişim sıkıntıları nedeni ile bu operasyon tercih edilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatında Hangi Tarz Silikonlar Tercih Edilir ?

Silikon protezin yerleşim yerine göre; göğüs kası altı göğüs kası üstü kas zarı altı ve çift yerleşimli olmak üzere ameliyat tekniği ana olarak dörde ayrılır. Silikon protezler damla (anatomik) ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılır. Hangi yöntem ya da protez şeklinin seçileceği kişinin vücut ve göğüs yapısına göre değişir.

Meme Büyütme Ameliyatında Doktorunuz İle Birlikte Karar Verirsiniz

Bu operasyonlarda işlemi gerçekleştirecek uzman hekim kadar kullanılan protezin kalitesi önemlidir. En son teknoloji ile üretilmiş, FDA onayı bulunan, kaliteli protezler ile yapılan göğüs büyütme operasyonları son derece sağlıklıdır. Bu nedenle doğru hekim ve doğru marka silikon protezleri ile gönül rahatlığı ile ameliyat olunabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir miyim ?

Protez  ile göğüs büyütme operasyonu sonrasında gönül rahatlığı ile hamile kalabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Olduktan Sonra Emzirebilir miyim ?

Protezin tekrar çıkarılması gerekmez. Emzirme sırasında da protezin bebeğe bir zararı bulunmaz, emzirmeye engel oluşturmaz.

Meme Protezi Sınıflandırma

Meme büyütme ameliyatlarının planlanmasında meme protezi seçimi en önemli aşamadır. Günümüzde her hastanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekil ve büyüklüklerde hazırlanmış meme protezleri mevucttur. Meme implantları çeşitli özelliklerine göre sınıflandırılır.

Silikon Jel ya da Serum Fizyolojik ile dolu implantlar

Bu implantların ortak özelliği dış yüzeylerinin silikon bir tabaka ile kaplı olmasıdır. Farkları ise bu silikon çevre tabakanın içinde yer alan içeriktir. Adlarından da anlaşıldığı üzere, silikon jel implantların içerisinde jel formda silikon bulunur. Serum fizyolojik implantlarda ise bu içerik silkon jel yerine tamamen sıvı formda olan izotonik solüsyonudur.

Damla ya da yuvarlak implantlar

Damla şekilli implantların diğer adı anatomik implantlardır. Bu ismi almalarının nedeni şekillerinin normal anatomik meme yapısı ile daha benzer olmalarıdır. Yuvarlak implantların ise tabanı yuvarlaktır.

Düz ya da pürtüklü yüzeyli implantlar

Bu sınıflandırmada dikkate alınan dış silikon tabakanın yüzey özelliğidir.

Profil yapısına göre: Düşük,Orta,Orta+,Yüksek ve Yüksek+ İmplantlar

Projeksiyon kavramı implantın en yüksek yerinin implant tabanına uzaklığını ifade eder. İmplantların hacimleri arttıkça projeksiyonları da artar. Profil yapısına göre implant sınıflandırmasının en büyük faydası dar göğüs genişliği olan hastalarda istenilen projeksiyonun elde edilmesini sağlamalarıdır. Taban çapları aynı olan meme implantlarında yüksek profilli olanların projeksiyon miktarı daha fazladır.

Ameliyat ve İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatlarında tercih edilen anestezi yöntemi genel anestezidir.

Ne Zaman Hastaneye Yatış Yaparım ?

Genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat saatinden birkaç saat önce hastanede olmanız yeterlidir. Güvenli ve konforlu bir anestezi için ameliyat öncesi en az sekiz saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. Yatış işlemleriniz tamamlanıp odanıza alındıktan sonra ameliyat öncesi gerekli kan testleri için kan alınır. Test sonuçlarınız ile birlikte Anestezi uzmanı sizi odanızda ziyaret ederek anesteziye uygunluk açısından değerlendirir ve eğer gerek görürse ek tahliller ya da konsültasyonlar isteyebilir.

Meme Büyütme Ameliyatları Ne Kadar Sürer ?

Meme büyütme ameliyatının ortalama süresi 30-45 dakikadır. Oldukça kansız bir ameliyattır. Anesteziden uyandıktan sonra ara bakım ünitesinde bir süre izlendikten sonra odanıza alınırsınız. Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra bir şeyler yiyebilirsiniz. Ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçların etkisi ile hafif bir yorgunluk halsizlik gibi hislerinizin olması doğaldır. Bir şeyler yedikten sonra kalkıp dolaşmanız istenir. Erken hareket ve ayağa kalkma kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci için en önemli adımdır.

Meme Büyütme Ameliyatlarından Ne Kadar Süre Sonra Taburcu Oluruz ?

Ertesi gün hastaneden taburcu olursunuz. Evde kullanmanız gereken ilaçlar(antibiyotik ve ağrı kesici) yazılır ve nasıl kullanmanız gerektiği size anlatılır.

İyileşme Süreci ?

5. günden sonra banyo yapabilirsiniz. Hastalar ameliyat sonrası belli bir süre sonra doktor tarafından kontrol muayenesi ile görülür. Hafif egzersiz ve aktivitelere (yürüyüş, hafif ağırlık kaldırma gibi) en erken 3. haftada, daha aktif egzersizlere ise (jogging, diğer sporlar gibi) 6. haftadan itibaren başlanabilir.

Belirtilmesi gereken diğer bir nokta ise ameliyat sonrası ilk birkaç hafta meme implantlarının yarattığı üst bölge dolgunluğunun biraz abartılı görülebileceğidir. Bu özellikle ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkan şişliklere bağlıdır ve 3-4 haftada normale döner. Bu durum seçilen implant ve hastanın dokusuna göre de değişiklik gösterebilir. Meme implantlarının başlangıçta hafifçe yukarıda konumlanmış olması da arzu edilen bir durumdur. İyileşme sürecinde, şişlerinde inmesi ile birlikte meme implantları olması gereken yere yerleşmektedirler. Bu sürece eğer gerekli görülürse masaj sıklığı ve yoğunluğu ayarlanarak katkıda bulunulabilir.

Başlangıçta daha alt seviyeye yerleşmiş gözüken meme implantlarının daha ileri dönemlerde yer çekminin de etkisi ile daha da aşağıya kayması söz konusu olabilir. Bu özellikle cilt dokusu gevşek hastalarda sık olabilen bir durumdur. Bu nedenle meme implantının başlangıçta bir miktar -sadece bir miktar- yukarıda durması iyidir.

Doğru planlanmış ve ameliyat sonrası tavsiyelere uyulmuş bir meme büyütme ameliyatından 2 ay sonra hastaların büyük bir kısmı görünümü ve kıvamı doğal göğüslere kavuşurlar. Yerleştirilen implantları vücutlarına yerleştirilmiş yabancı bir madde gibi değil kendilerinin doğal bir parçasıymış gibi algılamaya başlarlar. Yine bu süre sonunda ameliyat öncesi dönemde yapabildikleri tüm düzenli aktivitelerine hiçbir kısıtlama olmaksızın dönebilirler.

%d blogcu bunu beğendi: